Porady motoryzacyjne – jak dbać o wygląd samochodu

Porady motoryzacyjne – jak dbać o wygląd samochodu

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, jakim jest auto skupia się na jego wyglądzie – zwłaszcza w pierwszym roku użytkowania. To jak z kobietami, które szczególnie dbają o swoje nowe szpilki. Z upływem kolejnych miesięcy często zapomina się o tym, obowiązek idzie w odstawkę na rzecz innych obowiązków. Zalet, które stoją za poprawnym i nienagannym wyglądem auta jest masa, a zaczyna się od komfortu użytkowania, po chęć przyszłej sprzedaży za interesującą sumę. W obecnych czasach na rynku istnieje wiele miejsc w których można sprawnie i szybko poprawić jakość lakieru, wyeksponować kolor i błysk. Trzeba jednak wiedzieć, jakie istnieją możliwości:

  • Lakier złotym środkiem w ochronie koloru. Nieważne ile warstw bazy, koloru podstawowego położy się na powierzchni auta – zawsze należy pamiętać o lakierze. To on odpowiada za żywotność barw, ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i ochronę. Jest materiałem bezbarwnym, a jego popularność jest już bardzo wysoka.

    Aby zapobiec niechcianym zabrudzeniom i powstawania matowych odcieni należy pamiętać o regularności dokonywania pielęgnacji karoserii. Zdecydowanie się na sposób mycia też nie należy do najłatwiejszych decyzji. Powszechnie spotykane myjnie automatyczne, najczęściej w sąsiedztwie stacji benzynowych to największa katorga lakierników. Nawet najbardziej delikatne szczotki, które czyszczą auto – mimo wszystko doprowadzają do zarysowań lub mikro zarysowań. Dzieje się tak przez piasek, który zbiera się pod wpływem jazdy (jest nieuniknionym efektem, który spotyka każdego kierowcę). Jak łatwo się domyśleć – drobne elementy mieszają się z materiałem myjącym, a szczotki wręcz wcierają go w lakier, tworząc defekty wizualne, niewidoczne na pierwszy rzut oka;

  • Mycie ręczne – pracochłonne, lecz najlepsze. Mogłoby się wydawać – skoro ktoś może zrobić to za ciebie, po co to robić samemu? Odpowiedzi jest wiele, a najbardziej trafną jest z kolei ta, która mówi, że o swoją rzecz, prywatność dba się najlepiej. Woda i specjalne płyny czyszczące nam w tym pomogą. Ubezpieczyć można się także w wygodną, lecz profesjonalną szczotkę, dedykowaną gładkim powierzchnią (wykonaną ze specjalnego włosia).

    Co więcej, specjaliści zwracają szczególną uwagę na etapy mycia auta. Zawsze zaczyna się od dachu i schodzi ku dolnym partiom. Nic nie dzieje się bez powodu – a za tym stoi funkcjonalność. Bowiem dolne części są najbardziej zabrudzone, zawierają najwięcej piachu i błota. Czynnością, która powinna być stale wykonywana jest więc stałe wymienianie wody i płukanie używanej szczotki, czy ścierek. Tylko nasza praca zapewnia odpowiednie traktowane naszemu pojazdowi;

  • Polerowanie mechaniczne, czyli bardzo precyzyjne dokonanie polerowania wyspecjalizowanymi środkami nie jest pozbawione wad. Pomimo świetnych efektów wizualnych, warstwa zewnętrzna narażona jest na ścieranie się lakieru, co z biegiem czasu zmusi kierowcę do wizyty u lakiernika. Jest to dobre rozwiązanie dla samochodów nowych, które nie mają wyraźnych defektów, spowodowanych przykładowo wgnieceniami, czy zarysowaniami. Jeśli jednak mowa o starszych modelach lub dłużej używanych – lepiej nastawić się na pracę indywidualną, w zaciszu swojego garażu, czy ogrodu.

    Na rynku istnieje bardzo dużo materiałów, które idealnie nadają się do tego typu czynności, a są to zarówno woski twarde, mleczka i specjalne pasty.

.