Podwozie samolotu
Podwozie samolotu to jeden z ważniejszych elementów jego konstrukcji, umożliwia ono bowiem postój samolotu na podłożu oraz przejście ze stanu spoczynku do lotu w powietrzu a także wylądowanie. Dzięki podwoziu samolot może stać na ziemi, wodzie lub na innej konstrukcji, np. na okręcie. Podwozie umożliwia też samolotowi przemieszczanie się po ziemi, czyli tzw. kołowanie oraz lądowanie na wodzie, czyli wodowanie.
Podwozie samolotu mieści w sobie koła ochronione grubą gumą. Koła te są mocowane do podwozia na goleniach lub na innych wspornikach. Takie samolotowe podwozie może być stałe lub chowane, czyli takie, które jest wciągane do samolotu. Ten drugi typ jest dużo bardziej skomplikowany w konstrukcji, ale jest też dużo praktyczniejszy w locie, gdyż bardzo zmniejsza opory aerodynamiczne. Podwozie chowane zazwyczaj jest wciągane do luków w skrzydłach, kadłubie lub gondolach silnikowych.
Ze względu na jego praktyczny wymiar podwozie chowane najczęściej montuje się w samolotach, które mają rozwijać wysokie prędkości.
Polecane artykuły
Historia Zakładu Górniczego Sobieski
Zakład Górniczy Sobieski jest kopalnią węgla kamiennego i znajduje się w Jaworznie. Pierwsza kopalnia powstała w tej miejscowości w 1766 roku i początkowo stosowano metodę odkrywkową. Jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania na węgiel zmieniono sposób wydobywania i zaczęto stosować metodę głębinow
Praca w opiece w Niemczech
Praca w opiece w Niemczech zyskuje coraz większą popularność wśród pań z Polski. Choć trzeba zdawać sobie sprawę, że praca jako opiekun seniora nie należy do najłatwiejszych, to takie zajęcie ma swoje plusy i minusy. Osoba, która decyduje się na opiekę nad osobą starszą powinna być w pełni zdrowa, s