Programowanie w produkcji

Skoro normą stała się automatyzacja procesów przemysłowych, to jej poprawny przebieg nie może zależeć od czyjegoś widzimisię, ani nie może być wynikiem spontanicznej pracy sprzętów technicznych. Konieczne jest takie zdefiniowanie zakresu działania tych wszystkich urządzeń, aby wykonywały one swoje zadania zgodnie z oczekiwaniem tych, którzy nadzorują ich pracę.

Do tego konieczny jest odpowiedni program. Musi on być na tyle elastyczny, aby dało się go na bieżąco modyfikować w zależności od potrzeb.

Obecnie producenci sprzętu zaliczanego w poczet automatyki przemysłowej wyposażają swoje wyroby w specjalne moduły sterujące, którymi można kierować bezpośrednio lub za pośrednictwem komputerów i specjalnych aplikacji. Prawidłowe posługiwanie się tymi narzędziami wymaga zazwyczaj znajomości odpowiednich komend programistycznych, więc pracownicy jacy się tym zajmą muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Nie zawsze są to wykształceni informatycy – często wystarczy jedynie przeszkolenie pod okiem fachowców, by radzić sobie z tą sferą.