Ogrodowa apteczka

Ogród może być nie tylko przydomową ozdobą, lecz także wspaniałą apteczką. Ponieważ istnieją gatunki roślin, które mogą pozytywnie wpływać na różnego rodzaju dolegliwości i poprawiać kondycje zdrowotną ludzi. Właściwości lecznicze poszczególnych ziół są znane od wieków. Warto wykorzystać tę wiedzę, dbając nie tylko o wygląd ogrodu, ale również własne zdrowie i urodę. Poza tym walory zapachowe i wizualne niektórych roślin o prozdrowotnym charakterze zachęcają do ich hodowli. Lecznicze roślinki

Wybierz z poniższego katalogu odpowiednie dla swoich potrzeb i preferencji gatunki! Pielęgnacja nie wymaga zbyt dużego wysiłku, często jest ograniczona do podlewania i usuwania nieporządanych chwastów. Dlatego warto zdecydować się na kilka ziół z przydomowej apteczki.

  • POKRZYWA

Kto nie słyszał o niesamowitych prozdrowotnych właściwościach pokrzywy. Można wykorzystać jej liście do herbaty, a także zrobić bogaty w witaminy sok. Dodawana do sałatek będzie korzystnie działać na trawienie. Poza tym przydaje się w czasie odchudzania, ponieważ pomaga oczyszczać organizm. Wystarczy pić napar dwa do trzech razy dziennie pomiędzy kolejnymi posiłkami, a efekty z czasem się pojawią. W przypadku anemii wspomaga produkcje czerwonych krwinek. Trzustka, wątroba i żołądek znacznie lepiej funkcjonują przy piciu naparów z pokrzywy.

Problemy dermatologiczne, takie jak trądzik czy ropne wypryski mogą być niwelowane nie tylko za pomocą farmaceutyków, ale także przez wspomniany sok.

  • SZAŁWIA

Ładne, fioletowe kwiatki to jedna z zalet tej rosliny. Decydując się na jej uprawe trzeba zapewnić sadzonkom dostęp do słońca. Jednakże w trakcie zimy ogrodnik musi zatroszczyć się o ochronę szałwii przed mrozem. Znali jej właściwości lecznicze starożytni Grecy i mieszkańcy Egiptu. Dlatego warto zainteresować się jej prozdrowotnym charakterem. Drogi oddechowe ludzi od wieków były chronione przez napary z tego zioła.

Często w przypadku bólu gardła zaleca się jego płukanie naparem z szałwii. Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściowści rośliny mogą wspomóc przy przezięmbieniach. Przyda się również w kuchnii jako przyprawa, wzbogacając smak wielu potraw.

  • MIĘTA

Woda z cytryną i miętą jest doskonałym wyborem na letnie, upalne dni. To właśnie w tym okresie czasu powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie. Mięta to także doskonały lekarstwo na bóle brzucha i powiązane z nimi kłopoty trawienne. Herbata z miętoych liści pomogła nie jednemu cierpiącemu.

Sadząc ja w ogrodzie należy zapewnić jej sporo miejsca, ponieważ roślina ta ma skłonność do dużego rozrastania się. Nie lubi rownież zbyt dużego nasłonecznienia. Poza tym nie ma zbyt wielu wymogów pielęgnacyjnych i pieknie pachnie.

  • MELISA

Nerwowy dzień można spokojnie prztrwać dzieki herbacie z liści melisy. Doskonale, gdy nad ranem możemy ją zerwać z ogródka. Świerze listki są znacznie leprze niż susz znajdujący się w sklepowych herbatach. Roślina nadaje się także do kąpieli.

Relaks po ciężkim dniu jest wskazany dla każdego. Uspakajające właściwości melisy nie powinny być ignorowane w współczesnym świecie! Wystarczy zasadzić jej sadzonki na żyznej glebie bogatej w wapń i zatroszczyć się o dostęp do promieni słonecznych.