Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych

Łóżko rehabilitacyjne to coś, co powinno znaleźć się w domu prawie każdej niepełnosprawnej osoby lub też kogoś, kto jest po poważnym urazie czy chorobie. Takie łóżko jest bowiem niezwykle dużym ułatwieniem, jeśli chodzi o samą opiekę nad taką osobę, a do tego może okazać się niezbędne do rekonwalescencji. Trzeba bowiem wiedzieć, że odpowiednio dobrane łóżko rehabilitacyjne może znacząco ułatwić pracę opiekuna lub terapeuty.

To dlatego tak ważne jest, aby postawić na odpowiednie łóżko – nie będzie to jednak możliwe, jeżeli nie będziemy wiedzieli, jakie są rodzaje łóżek rehabilitacyjnych. Bez tego trudno będzie nam wybrać dobry sprzęt. Na całe szczęście, wybór jest bardzo szeroki i każdy powinien móc znaleźć solidne łóżko rehabilitacyjne, które to będzie w stanie spełnić wszystkie nasze potrzeby oraz oczekiwania.

Łóżka mogą więc różnić się między sobą między innymi takimi czynnikami jak na przykład wielkość, pomocne akcesoria dodatkowe, ilość segmentów czy też rodzaj mechanizmu działania. Biorąc pod uwagę ten ostatni czynnik, możemy postawić na łóżko elektryczne bądź też mechaniczne. Jakie ma to znaczenie? Chodzi tutaj oczywiście o rodzaj mechanizmu jakim łóżko jest sterowane.

Łóżko elektryczne czy mechaniczne – na co postawić?

Ostateczny wybór zależy oczywiście od naszych osobistych preferencji, niemniej jednak warto jest wiedzieć, czym charakteryzują się te dwa rodzaje łóżek rehabilitacyjnych. I tak, jeśli chodzi o łóżko rehabilitacyjne to jest ono sterowane za pomocą specjalnych przycisków bądź też pilota – w ten sposób możemy kontrolować na przykład wysokość łóżka, zagłówek czy też ułożenie poszczególnych segmentów łóżka. Za sprawą elektrycznego sterowania, sam chory jest w stanie dopasować łóżko do sowich potrzeb, a na dodatek także opiekun czy terapeuta ma ułatwione zadanie, gdyż może w bardzo prosty sposób zmienić pozycję pacjenta, jeżeli jest taka potrzeba.

W przypadku łóżka rehabilitacyjnego, które określimy mianem mechanicznego, do regulowanie takich aspektów jak ułożenie poszczególnych segmentów, wysokość czy kąt nachylenia, potrzebna jest siła zewnętrzna – w tym przypadku opiekuna bądź terapeuty. Chory nie jest w stanie samodzielnie zmienić swojej pozycji, natomiast nie ma wątpliwości, że bardzo dużą zaletą tego typu łóżek rehabilitacyjnych jest solidność ich wykonania. Pomimo braku elektrycznego mechanizmu sterowania, taki sprzęt wciąż jest więc bardzo często wybierany przez opiekunów i doskonale sprawdza się w domach wielu chorych.

Potrzebujesz sprawdzonego fizjoterapeuty, który wykona masaż? Rehvolta Poznań - zapraszamy do kontaktu.